fbpx
Rodzice

Co rodzicom jest potrzebne?

Ostatnio zastanawialiśmy się, nad tym, co rodzicom jest potrzebne? Tak w ogólności. Co jest im potrzebne, wówczas, gdy mają dzieci, szereg obowiązków i generalnie są z życia zadowoleni. Temat ten jest dla nas bardzo ważny, gdyż my, jako rodzice też mamy swoje potrzeby, które musimy i chcemy realizować. Nie tylko nasze dzieci wymagają naszej uwagi i naszego czasu, ale także my nawzajem musimy mieć czas dla siebie.

Pomimo tego, że staramy się nasze życie wypełniać dziećmi i spędzać każdą wolną chwilę z nimi i możliwie dużo czasu przebywać w ich otoczeniu, to dbamy o to, aby:

  • po pierwsze: spędzać czas z małżonkiem, każdego dnia, chociaż kilka minut,
  • po drugie: żeby każdy z nas miał również czas na spędzenie go ze sobą samym, na różnych zajęciach, czy nawet chwili odpoczynku lub ciszy.

Rodzicom potrzebny jest czas bez dzieci

Tan czas, który poświęcamy sobie, to jest dla nas taki czas, w którym możemy porozmawiać o różnych rzeczach. Takich, które niekoniecznie muszą słyszeć nasze dzieci, bo często dotyczą ich codzienności i naszych spostrzeżeń wychowawczych zebranych w ciągu dnia. Ten czas, służy też temu, żebyśmy mogli spotkać się sami ze sobą i ze swoimi myślami.

Takim czasem dla nas jest na przykład spacer, wyjazd na jeden dzień w samotności lub ewentualnie w towarzystwie najmłodszego dziecka. To jest pewna próba, gdzie my oboje musimy się nawzajem w pewien sposób uzupełniać i zastępować w domu.

Taki czas organizujemy sobie w miarę potrzeb. Najczęściej są to spotkania z bliskimi przyjaciółmi, samotne spacery, aktywność sportowa. Wówczas mamy czas tylko dla siebie, aby w spokoju pobyć ze sobą lub w rozmowie z innymi ludźmi. Takie spotkania w męskim, bądź kobiecym gronie budzą zawsze pewne pozytywne emocje. Spotkanie czasem są głośne czasem ciche, wiele tematów zostaje tam przegadanych. A człowiek wraca ubogacony towarzystwem i na nowo, świeżo może spojrzeć na swoje życie. To jest też wyjątkowy czas dla małżonka, który stara się spędzić owocnie czas z dziećmi.

Co nam, rodzicom jest potrzebne

Żona:

Bardzo ważne, powiem szczerze, że bardzo czekam na ten dzień. Na takie spotkanie, po tym dłuższym czasie. Znajoma mieszka dość daleko, więc widzimy się co najmniej dwa razy w roku, albo i to nie. Więc tym bardziej czekam na tą chwilę kiedy będziemy mogły obgadać wszystkie inne sprawy nie tylko przez telefon, choć to też są bardzo miłe rozmowy, ale jednak tak spotkać się na żywo, spojrzeć w oczy, poprzypominać sobie dawne czasy, to jest na prawdę piękny czas! Dla nas – kobiet.

Mąż:

Ja z kolei, czas który staram się poświęcać sobie poświęcam na trening sportowy. To jest dla mnie, jakby przestrzeń w której mogę sobie właśnie sam ze sobą pobyć bez dzieci bez żony, skupić się na jakiś swoich myślach, na układaniu różnych spraw, tych co były, tych co będą,No i w ten sposób, planować kolejne dni często, jak treningu nie zrobię da się to zauważyć. Żona twierdzi, że staję się taki bardzo nerwowy i widać, że coś nie zostało wykonane tego dnia.

Wniosek z tego taki, że ta przestrzeń jest potrzebna. Ten czas jest po prostu jest tym, co rodzicom potrzebne i daje on owoce. Jesteśmy może bardziej wyluzowani, może bardziej otwarci. Jednak na pewno po takim spotkaniu wracamy pełni energii, chęci, i nowych pomysłów. Małżonek to dostrzega. Znika znużenie, a na twarzach pojawia się więcej uśmiechu.

Spokój, cisza, radość.

Kilka dni temu, mieliśmy taką sytuację, że, ja wyjechałem na całe trzy dni zostawiając żonę samą z dziećmi. W kolejny weekend, to żona wyjechała zostawiając mnie. Każdy z nas chciał właśnie w ten sposób oderwać się. Od miejsca zamieszkania, od dzieci, od tych rzeczy, które nas otaczają. I chyba najbardziej lubimy takie wyjazdy, gdzie możemy sobie uporządkować wszystko w głowie. Zastanowić się jak i nad czym musimy jeszcze popracować, co udało się zrobić. Gdy możemy na życie nasze rodzinne, małżeńskie spojrzeć z pewnego dystansu. Z miejsca gdzie nie ma obok małżonka i dzieci.

Wiemy, że to jest dla nas bardzo dobre, rodzą się wtedy w głowie różne nowe pomysły. Nowe ciekawe plany na wspólne spędzenie czasu, nowe cele i wyzwania. Ale jest to też przede wszystkim wyciszenie. Dzieci, choć kochane, są hałaśliwe, więc wyjechać w takie miejsce ciszy, wsłuchać się w tą ciszę, to jest bardzo dobry, piękny czas.

Ale z drugiej strony, trudno bez siebie być. Funkcjonować bez rodziny dłużej niż te trzy dni. Gdzieś tam pojawia się jakiś brak, jakaś tęsknota, chęć żeby jednak wrócić i nawet zobaczyć te twarze, które nas otaczają nas każdego dnia. Jednak mamy świadomość, że to ma nas wzmocnić tak wewnętrznie. Mamy przyjechać do tego domu z nową siłą, z nowym jakimś takim powerem i dalej na tych pełnych obrotach działać.

Rodzicom potrzebna jest chwila ciszy

Warto zauważyć, że to tak jest, żeby człowiek pewne rzeczy dostrzegł czy w swoim życiu, czy w życiu bliskich, trzeba spojrzeć na to z dystansu, z boku. Ale żeby taki dystans osiągnąć, to należy właśnie się oderwać od miejsca zamieszkania i od tych twarzy które nas otaczają na co dzień. Wtedy łatwiej sobie pewne rzeczy poukładać i na wszystko pogodniej spojrzeć.

Drugim tego czasu, który jest tym, co rodzicom potrzebne, to czas w którym spędzamy go wspólnie z małżonkiem. To czas, gdy my możemy sobie wyjść na spacer, omówić jakieś rzeczy. Jesteśmy pewni, że takie chwila scalają nas coraz bardziej. z każdym dniem mamy więcej wspólnych tematów i więcej rzeczy nas łączy w małżeństwie i rodzicielstwie. Czujemy się bliżsi sobie, lepiej znamy swoje problemy i swoje troski.

rodzicom jest potrzebne

Co więc potrzebne jest rodzicom?

Mam pewnie odniesienie, gdyż pamiętam, że był kiedyś w naszym małżeństwie taki czas, na szczęście bardzo krótki. Wtedy rzeczywiście zaniedbaliśmy nasze wspólne rozmowy dość mocno. Wtedy trudności w komunikacji się pogłębiają, oddalamy się od siebie, człowiek ma coraz mniej tematów o jakich może porozmawiać wspólnie z małżonkiem. Więc po prostu, małżonkowie muszą też dbać, każdego dnia o tą wspólną przestrzeń.

Żona

Kobiety, po prostu wziąć męża na spacer dookoła domu nawet, czy dookoła osiedla, ale żeby robić to tak systematycznie, żeby też podzielić się ze sobą swoimi trudnościami i sprawami. Najlepiej co dziennie. Co dziennie kilka minut razem. Codziennie.

Tak więc, znajdźcie ten czas żeby spędzić też go ze sobą. Po pierwsze z małżonkiem. A po drugie, czas na swoje własne, prywatne wyciszenie i pobycie sam na sam ze swoimi myślami. To wszystko co rodzicom jest potrzebne.

Jeżeli zainteresował was ten tekst. Pamiętajcie, że zawsze możecie nas śledzić na kanale YouTube oraz na stronie na Facebook. A jeśli jeszcze nie wiedzie dlaczego uczymy dzieci w domu do zapraszamy do przeczytania tego tekstu. Zachęcamy Was do dzielenia się swoimi przemyśleniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *